Scoala de astrologie Fidelia

Agenda Şcolii Fidelia

Pentru următoarea perioadă, Şcoala Fidelia anunţă evenimente importante:

Prima şcoală de astrologie din România

Astro-psihologia și copiii

Este o combinație interesantă implicarea elementelor de astrologie în psihologie și invers, și în același timp e fascinant să îmbinăm procesele psihice ale individului cu procesele cosmice ale universului, realizând astfel un tablou complet al personalității și a modului sau de acțiune.

Am fost fascinată și atrasă de legătura dintre cele două științe, îndeosebi de acele caracteristici care se referă la copii. Și știu foarte bine de ce, având un fiu, care este la începutul drumului prin ceea ce numim viață, sunt profund interesată de comportamentul lui reliefat de tema astrală, pentru a găsi metodele corecte de evoluție într-o direcție pozitivă.

În civilizația actuală, se vehiculează diverse discuții privind ereditatea și predispozițiile înnăscute cu care copilul intră în lumea reală și se încearcă a se îndruma părinții în acțiuni constructive în afară de a privi cum natura își urmează cursul firesc.

Citind diverse publicații despre psihologia copilului, mi-a atras atenția afirmația dr.psihiatru.pediatru Stanley Greenspan (SUA), care susține că unele combinații genetice și mediul înconjurător pot predispune copilul spre un anumit comportament. Dar, cum pot predispozițiile evolua, depinde în foarte mare măsură de modul cum părinții contribuie la îndrumarea copilului.

Revenind la astrologie, ne naștem cu o amprentă astrală unică, înfluențându-ne puternic personalitatea și acțiunile noastre pe de o parte, iar pe de altă parte ne oferă alternative în sensul evoluției. Până la urmă tot noi avem liberul arbitru.

Dar frumusețea corelării celor două științe este că ne oferă posibilitatea conștientizării a ceea ce ne este dat, ca apoi să hotărâm ce avem de făcut, calea de urmat. Harta astrală a copilului dv. vă arată ce persoană minuntă va deveni, ajutându-vă să fiți obiectivi în legătură cu puterile și slăbiciunile lui, și deci vă poate elibera de o parte din teama pe care probabil o aveți în creșterea acestuia.

Cel mai important lucru pe care psihologia îl oferă astrologiei este sistemul științific de analiză a personalității: temperamentul, caracterul, creativitatea, aptitudinile, stările de conștiință, coordonate de EU și Sine.

Același dr. Greenspan, evidențiază 5 tipuri temperamentale la copii:

1. Hipersensibili, temători
  2. Fără frică, activi
  3. Necomunicativi, închiși, visători
  4. Încăpățânați, obraznici
  5. Neatenți, care procesează greu informațiile.

Părinții care sunt alertați de tendințele înnăscute ale odraslei lor, trebuie să știe că pot fi modificate după aspirațiile și scara lor de valori, pentru că nu există niciun comportament social-uman care să fie construit pe o structură genetică sau cu o amprentă astrală într-un așa mod încât să nu fie posibilă modificarea lui.

Atât astrologii cât și psihologii, împart dezvoltarea personalității în două mari părți: de la naștere până la 34-35 ani și apoi perioada de maturitate de după 35 ani. Până la 35 ani, astrologul știe că elementele dominante în personalitate sunt cele caracteristice zodiei indicate de data nașterii, (adică de prezența Soarelui într-un anumit semn în momentul nașterii). După 35 de ani, zodia în care s-a născut devine mai puțin importantă, din acest moment își imprimă caracteristica Ascendentul (de aceea pentru astrologi este foarte importantă ora nașterii care se ia în calcul la stabilirea Ascendentului), el reprezentând zodia care "ascende" adică apare la Est pe linia Orizontului, în momentul nașterii.

Intenția acestui articol, nu are scopul de a va influență modificarea personalității copilului dv., doar de a încerca prin astrologie, și puțină psihologie să învățați să-i cunoașteți potențialul încă de la o vârstă fragedă; în loc de a încerca să atingeți perfecțiunea pentru a crea copii perfecți, învățați să apreciați și să sprijiniți dreptul copilului de a fi el însuși.

Gianina Milascon

Vrei să cunoşti mai mult? Înscrie-te la cursuri! Acum!

Astrologie Start

Articole de astrologie

Vă oferim câteva articole de astrologie. Aceste articole au fost selectate dintre lucrările de absolvire ale cursanţilor şi publicate cu acordul acestora.

Studiu teoretic de astrologie relaţională - autor Fülöp László

Un "periplu" terapeutic prin semnele zodiacale - autor Cosmina Duba

Astrologia - cea mai veche ştiinţă - autor Anca Tautu

Astrologia este conexiunea noastră cu cosmosul - autor Petrică Bogdan

Astrologia - instrument creativ al vieţii de zi cu zi - autor Monica Vălenaş

Zodiile si profesiile - autor Elena Marcu

Tranzitele lui Pluton şi megatendinţe ale secolului al XX-lea - autor Sorin Bratoveanu

Astro-psihologia şi copiii - autor Gianina Milascon

De ce astrologia? - autor Elena Toader

Puteţi citi şi alte articole ale absolvenţilor la AstroDex

Părerea lor contează!

Declaraţiile unor oameni celebri despre astrologie.

"E un fapt cunoscut că mulţi dintre brokerii de pe Wall Street folosesc astrologia."

Ronald Regan (1911-2004, cel de-al patruzecilea preşedinte al SUA)

Editura Fidelia